wtorek, 20 maja 2014

Hobby ptaki

Woliery ogrodowe to rozwiązanie idealne. Przed ich instalacją musimy zdecydować się na konkretny gatunek. Woliery ustawia się szeregowo lub pojedynczo. Każda woliera składa się z dwóch części. Zewnętrzna służy do fruwania i wewnętrznej z reguły zamkniętym. W górnej części ściany znajduje się otwór wylotowy, którego wielkość powinna pozwalać na swobodne przedostawanie się ptaków między komorami. Otwór powinien mieć możliwość zamykania.
 
 


Lip Kee Yap - Flickr: Common Iora (Aegithina tiphia) Wikimedia commons

Woliery dla bażantów i innych kuraków powinny być otoczone murkiem 40 - 100 cm chroniącym przed wiatrem. Możliwe są też woliery pokojowe. Można zarezerwować cały pokój dla ptaków. Takie pomieszczenie jest łatwe w utrzymaniu. Okna pokoju powinny być duże i skierowane na wschód lub południe. Okno chroni się gęstą siatką drucianą i w lecie może być otwarte. Jeżeli zamiast siatki umieścimy przed oknem klatkę. Ptaki będą korzystały z kąpieli słonecznych i deszczu. Ściany malujemy na biało. Część podłogi posypuje się piaskiem rzecznym.

Najlepiej zobaczyć jak są skonstruowane ptaszarnie i zamknięte ogrody botaniczne tropikalne. Odpowiednio projektując pomieszczenie z remontem nie powinno być problemu. Tropikalne rośliny trzymamy w donicach, dzięki czemu łatwo je wynieść. Tak samo oczko wodne do kąpieli. Wystrój zależy od nas. Obecnie wszystko jest możliwe i można mieć oceanarium, ptaszarnię. Trzeba tylko mieć na to pieniądze. Trzymając w domu ptaki w klatce trzeba dać im możliwość polatania oraz urządzić pokój tak, aby było dużo zieleni. Musimy i w tym wypadku zwrócić uwagę na dobór roślin.

Zauważa się powrót do natury, ludzie są już zmęczeni. Oglądanie telewizji z tysiącem reklam jeszcze bardziej nas męczy. Przebywanie blisko natury jest wręcz wskazane. Niestety w dużych miastach tej natury jest coraz mniej i wyjście do parku przestaje być przyjemne. Musimy udawać się coraz dalej, aby mieć odrobinę spokoju. Sztuczne rośliny w biurach wyglądają ładnie, ale nie korzystamy z walorów żywych roślin i produkcji tlenu. Wszystko staje się coraz bardziej sztuczne i medialne. Trzymając ptaki w domu nie chodzi oto, aby było to dla nich więzienie. To one maja dać nam poczucie wolności i integracji z przyroda.

Nawet mały i niepozorny pokój można zamienić w piękny ogród botaniczny, w którym poczujemy się zrelaksowani i nie trzeba do tego nie wiem, jakich nakładów finansowych. Rośliny same rosną dzięki naszej opiece. Dbając o ptaki doczekamy się młodego przychówku. Stworzymy własny zakątek tropiku z mikroklimatem i świergotem ptaków. Nie można żyć samą pracą, gdyż przegapimy całe piękno przyrody.

Jeśli uporaliśmy się ze wszystkimi przeszkodami i brakuje tylko ptaków. Musimy zaopatrzyć się w specjalny drewniany pojemnik, ewentualnie plastikowy do transportu ptaków. Ptaków nie przewozimy w klatce do domu. Transporterek ma osłonięte boki, dzięki czemu ptaki czują się bezpieczniej. Po przewiezieniu ptaków do domu ze sklepu zoologicznego. Stawiamy wyście transporterka przodem do wejścia do klatki. Otwieramy drzwiczki a ptak powinien sam opuścić transporter.
 
Początkowo musimy stosować ten sam rodzaj karmy a później możemy zmienić ją inną. Przeprowadzki są dla ptaków bardzo stresujące, dlatego musimy zachować wszelkie środki ostrożności. Czasami daje się do picia napar z rumianku i herbatę. Działa to odkażająco i łagodzi stres. Przy zakupie musimy zwrócić uwagę, w jakim stanie są ptaki. Bierzemy pod uwagę zachowanie, kolory, stan upierzenia, stan skrzydeł, stan oczu, dzióbka, mocny i pewny chwyt. Osobniki chore i zaniedbane łatwo poznać.

Ptaki powinny być przechowywane w sklepie zoologicznym w dobrych warunkach. Powinniśmy sami wybierać, nie ulegając sugestiom sprzedawcy. Zanim zaczniemy opiekować się ptakami musimy koniecznie pogłębić swoją wiedzę.

Piotr

wtorek, 6 maja 2014

Paw indyjski

Opis ptaków ozdobnych a do takich zaliczają się gatunki barwne, to zazwyczaj papugi i wróblowate trzymane w niewoli z powodu ich pięknego wyglądu. Niestety odłów ptaków do hodowli to główny powód pogarszania się stanu populacji niektórych gatunków. Zalecane jest hodowanie ptaków przez doświadczonych hodowców w niewoli, zamiast ich wyłapywania. Przyczynia się to też do uratowania wielu gatunków, którym grozi wymarcie z powodu ekspansji człowieka i karczowania lasów oraz zmian klimatycznych.
 

Autor Martin Falbisoner Wikimedia Commons

Paw jest niesamowicie pięknym ptakiem spotykanym w ogrodach królewskich na całym świecie. Paw indyjski, paw niebieski i paw zwyczajny to gatunek dużego ptaka grzebiącego z rodziny kurowatych. Samiec jest bardzo barwny. Głowa i szyja oraz pierś i brzuch jest w kolorze błękitnym, z metalicznym połyskiem, a na głowie czub z piór tworzący koronę, grzbiet zielony z metalicznym połyskiem, skrzydła brązowe z czarnymi prążkami. Właściwy ogon jest stosunkowo krótki, biało-brązowy. Pawi ogon, którym wszyscy się zachwycają to w rzeczywistości tren utworzony przez wydłużone pióra pokryw nad ogonowych. Samice nie posiadają trenu, ale to przecież samiec zabiega o względy samicy pokazując oszałamiającą barwę kolorów i typowego wzoru pawich oczek.

Samice mają wierzch ciała brązowawy i jasny spód. Jak przystało na królowe na głowie mają koronę. Nic, więc w tym dziwnego, że pawie uwielbiane były przez monarchów i dodawały przepychu i piękna w królewskich i cesarskich ogrodach. Ptaki zachowują się bardzo dostojnie. Pawie zamieszkiwały Indie, Pakistan i Cejlon. Gdy człowiek zaczął je oswajać, w wielu miejscach na świecie zdziczałe ptaki utworzyły samoutrzymujące się populacje. W niewoli wyprowadza do 3 lęgów w roku. W zniesieniu 3 do 5 jaj, w niewoli 6 do 8. Jaja wysiadywane są przez okres 28 dni przez samicę. Gniazdo zakładane są na wolności w gęstych zaroślach, na ziemi. Paw jest wszystkożerny, zjada zarówno nasiona jak i zwierzęta, zarówno bezkręgowce jak i drobne kręgowce, w tym jadowite węże. Karma jest łatwodostępna w sklepach zoologicznych.

W Indiach traktowany z sympatią, jako tępiciel węży i skorpionów, oraz ze względu na czujność - na widok drapieżnika wszczyna głośny alarm. Paw, to jeden z najwcześniej udomowionych ptaków ozdobnych, znany już w starożytnym Egipcie. Środowisko naturalne to lasy strefy tropikalnej oraz nadrzeczne zarośla. Doskonale zadamawia się w ogrodach. spłoszone potrafią fruwać. Nie są zbyt czystymi ptakami podobnie jak kury. Cena pawia zaczyna się już od 100zł. Szczególnie ładne osobniki są bardzo drogie.

Na podstawie wikipedia.pl
Piotr