Zeberka jest małym ptakiem, ale zarazem idealnym i polecanym dla osób początkujących w hodowli ptaków. Jest zarazem pięknym ptakiem ozdobnym atrakcyjnym też dla doświadczonych hodowców biorących udział w wystawach ptaków. Dlaczego zeberka wzbudza zainteresowanie doświadczonych hodowców? Zeberki występują a formie czubatej i wielu odmianach barwnych co czyni że są atrakcyjne. Jest to ptak z rodziny astryldowatych (Estrildidae), zamieszkujący Australię - zeberka australijska i Małe Wyspy Sundajskie - . zeberka timorska.
Wikimedia Commons
Samiec ma na piersi zebropodobne prążki oraz posiada intensywnie czerwony dziób i pomarańczowe policzki. Ubarwienie samicy jest bardziej jednolite. Są też ich odmiany zeberki cieliste, białe z kasztanowymi bokami, srebrne i kremowe. Długość ciała 10 cm. Długość życia 5 lat. Zeberki są bardzo towarzyskie i w stadach liczących 10-100 osobników. W okresie lęgowym pary odłączają się od stada i zakładają gniazda, ale nadal w koloniach na drzewach po kilka par. Zeberki zamieszkują duże tereny trawiaste z małą ilością drzew i dostępem do wody.
Wstawienie koszyka lub budki lęgowej do woliery spowoduje przystąpienie zeberek do lęgów. W jednym lęgu może być 5 piskląt. Pierwszy lęg występuje w wieku 9 miesięcy. Gdy samica złoży jaja usuwamy z klatki resztki materiału gniazdowego. Pokarmy zielone podajemy jedynie posiekane. Samica ma tendencję do rozbudowywania gniazda, w którym niektóre jaja mogą być zagrzebane i zgubione. Po 12-14 dniach wykluwają się pierwsze młode. Inkubacja jaj trwa 13 dni. Młode wylatują po 18 dniach. Młode mają brązowo-czarne dzioby, dość krótki ogonem.
Zeberki karmimy mieszanką różnych gatunków prosa i kanarem z dodatkiem mieszanki jajecznej i pokarmów zielonych, jak nasiona traw i gwiazdnica. Gotową karmę dla zeberek można kupić w sklepie zoologicznym. Ptaki musza popijać nasiona dużą iloscią wody dlatego musi być stały do niej dostęp. Więcej o ptakach na portalu zoologicznym.
Piotr