Ojczyzną gołąbka jest Australia stąd inna jego nazwa aborygenek długoczuby. Jest to gatunek ptaka z rodziny gołębiowatych. W Australii jest pospolity i przebywa na jej całym kontynencie w pobliżu wody z wyjątkiem najbardziej n północ wysuniętym obszarem tropikalnym. Z Australii został przywieziony do Europy gdzie się dobrze zaaklimatyzował.
Produced by Jason Girvan, en:User:Jason58 Wikimedia Commons
W zimie może przebywać w wolierze na zewnątrz z zadaszonym miejscem. Można też użyć woliery pokojowej. Pożywienie gołąbka stanowi pszenica, proso, posiekana zielenina, owies, nasiona konopi oraz czysta i świeża woda do picia. Samiec i samica mają jednakowe ubarwienie: popielate gardło, pierś i brzuch, głowa i wierzch ciała sinoszary, boki u nasady szyi z fioletowym nalotem.
Mają też charakterystyczny czub na głowie i łatwo jest je rozpoznać wśród innych ptaków. Na obu skrzydłach widać charakterystyczne zwierciadło turkusowe. Wokół oka gruba, czerwona obwódka. Skoki krótkie oraz długie i silne pazury. Skrzydła szarobrązowawe, jasne, w wyraźne czarne prążki. W Australii lęgi odbywają się po porze deszczowej.
Długość ciała wynosi 31-35 cm. Dobrze latają a uderzenia skrzydeł wydają metaliczny dźwięk. Taniec godowy samca podobny do naszych polskich gołębi. Glos ptaków wabiących jest cichy a spłoszonych gniewny i głośny. Ptaki przebywają w grupach lub parach i żerują na ziemi jak inne gołębie. Swoim zachowaniem potrafią dezorientować napastnika. Reagują gwałtownie podrywając się jednocześnie do lotu.
Para buduje płytkie gniazdo wśród wysokich krzewów lub na drzewie, nie wyżej niż 3 metry nad ziemią. W wolierze w gęstwinie krzewów. Rozmnażanie i utrzymanie jest łatwe. Samica składa 2 błyszczące jaja. Wysiaduje je sama lub z partnerem. W okresie wylęgania jaj samiec naprawia gniazdo i przynosi potrzebne do tego materiały.
Gniazda budowane są z witek brzozowych i źdźbeł słomy. Gniazda są proste o średnicy 17 cm w miejscu rozwidlenia gałęzi. Pisklęta wylęgają się po 18 dniach i pozostają w gnieździe 3 tygodnie. Po jego opuszczeniu są dokarmiane przez rodziców jeszcze około 15 dni. Po upływie tego okresu młode ptaki przenosimy do innej woliery, gdyż dorosłe samce zaczynają je prześladować.
Jest to piękny i łagodny ptak egzotyczny przypominający nam ten piękny i daleki kontynent jakim jest Australia na której terenie są też inne odmiany gołębi. Więcej na portalu zoologicznym e-petshop.
Piotr