środa, 23 lipca 2014

Gołąbek długoczuby

Ojczyzną gołąbka jest Australia stąd inna jego nazwa aborygenek długoczuby. Jest to gatunek ptaka z rodziny gołębiowatych. W Australii jest pospolity i przebywa na jej całym kontynencie w pobliżu wody z wyjątkiem najbardziej n północ wysuniętym obszarem tropikalnym. Z Australii został przywieziony do Europy gdzie się dobrze zaaklimatyzował.
 

 Produced by Jason Girvan, en:User:Jason58 Wikimedia Commons

W zimie może przebywać w wolierze na zewnątrz z zadaszonym miejscem. Można też użyć woliery pokojowej. Pożywienie gołąbka stanowi pszenica, proso, posiekana zielenina, owies, nasiona konopi oraz czysta i świeża woda do picia. Samiec i samica mają jednakowe ubarwienie: popielate gardło, pierś i brzuch, głowa i wierzch ciała sinoszary, boki u nasady szyi z fioletowym nalotem. 

Mają też charakterystyczny czub na głowie i łatwo jest je rozpoznać wśród innych ptaków. Na obu skrzydłach widać charakterystyczne zwierciadło turkusowe. Wokół oka gruba, czerwona obwódka. Skoki krótkie oraz długie i silne pazury. Skrzydła szarobrązowawe, jasne, w wyraźne czarne prążki. W Australii lęgi odbywają się po porze deszczowej.

Długość ciała wynosi 31-35 cm. Dobrze latają a uderzenia skrzydeł wydają metaliczny dźwięk. Taniec godowy samca podobny do naszych polskich gołębi. Glos ptaków wabiących jest cichy a spłoszonych gniewny i głośny. Ptaki przebywają w grupach lub parach i żerują na ziemi jak inne gołębie. Swoim zachowaniem potrafią dezorientować napastnika. Reagują gwałtownie podrywając się jednocześnie do lotu. 

Para buduje płytkie gniazdo wśród wysokich krzewów lub na drzewie, nie wyżej niż 3 metry nad ziemią. W wolierze w gęstwinie krzewów. Rozmnażanie i utrzymanie jest łatwe. Samica składa 2 błyszczące jaja. Wysiaduje je sama lub z partnerem. W okresie wylęgania jaj samiec naprawia gniazdo i przynosi potrzebne do tego materiały. 

Gniazda budowane są z witek brzozowych i źdźbeł słomy. Gniazda są proste o średnicy 17 cm w miejscu rozwidlenia gałęzi. Pisklęta wylęgają się po 18 dniach i pozostają w gnieździe 3 tygodnie. Po jego opuszczeniu są dokarmiane przez rodziców jeszcze około 15 dni. Po upływie tego okresu młode ptaki przenosimy do innej woliery, gdyż dorosłe samce zaczynają je prześladować.

Jest to piękny i łagodny ptak egzotyczny przypominający nam ten piękny i daleki kontynent jakim jest Australia na której terenie są też inne odmiany gołębi. Więcej na portalu zoologicznym e-petshop.

Piotr

poniedziałek, 7 lipca 2014

Lora wielka

Z powodu różnej kolorystyki samiec i samica tej przepięknej papugi były dawnom temu uważane za odrębne gatunki. Cechuje je wyraźny i niecodzienny dymorfizm płciowy. Głos samca też wyraźnie różni się od głosu samicy. Samce są ubarwione na zielono z niewielkim dodatkiem czerwonych oraz niebieskich piór pod skrzydłami. Górną część dziobka mają żółto - pomarańczową, dolną natomiast w kolorze czarnym. Samice mają czerwone lub ciemno czerwone głowy i szyje, ciemno czerwone skrzydła oraz czerwone, chabrowe lub fioletowe pióra brzucha - w zależności od podgatunku. Dzioby mają mniejsze od samców i całe w kolorze czarnym. 
 

Female Eclectus roratus vosmaeri – Vosmaer’s Eclectus
Parrot at Antwerp Zoo, Belgium Wikimedia Commons

Lora wielka występuje w 12 podgatunkach na Molukach, Małych Wyspach Sundajskich oraz Tanibar, Aru, Kai I Nowej Gwinei, w Australii. Lory żyją w gęstej dżungli i przebywają też na obszarach górzystych. Zasiedlają też gaje palm kokosowych żywiąc się owocami. Lory wielkie prowadzą samotny tryb życia. W pary łączą się w okresie lęgowym. Lora wielka osiąga dojrzałość płciową w wieku 2 do 5 lat. Gniazda budują wysoko w dziuplach na drzewach. Cechą charakterystyczną lory jest spokój i łatwość w pożyciu. Łatwo dają się oswoić, nawet w starszym wieku.

Lora jest papugą bardzo inteligentną, z dużymi zdolnościami naśladowczymi porównywalnymi do Żako. Wzrosło zainteresowanie tą papugą gdyż dosyć łatwo rozmnaża się w niewoli. Samica znosi 2 jaja, które wysiaduje 26 dni. W tym czasie żywi ją samiec. Po 8 tygodniach młode opuszczają gniazdo. Lory dobrze odchowują swoje młode przez wiele lat. Długość papugi wynosi 35-40 cm. Żywią się kolbami kukurydzy, nasionami słonecznika, owocami w tym głogu, jarzębiny i winogrona. Zjadają marchew, sałatę, kwiaty, liście mniszka, marchew i biszkopty. Lora wypija dużo wody. Lubi spryskiwanie wodą w lecie. Gotowe granulaty karmy dla ptaków można kupić w sklepie zoologicznym.

Aklimatyzacja nowo sprowadzonych ptaków nie jest łatwa. Z pokarm służą gotowane ziarna kukurydzy i ryżu. Nie należy ich trzymać z innymi ptakami. Ptaki te zdążyły się już zadomowić u wielu hodowców. Znacznie korzystniejsze od klatek, które zawsze są za małe dla ptaków, które mogą w nich przebywać jedynie parę godzin są duże, jasne ogrzewane woliery wewnętrzne, gdzie temperatura nigdy nie spada poniżej 15°C. Klatka dla ptaka powinna być takiej wielkości, aby swobodnie mógł machać skrzydłami bez zawadzania o pręty klatki. Więcej na portalu zoologicznym.

Piotr