poniedziałek, 7 lipca 2014

Lora wielka

Z powodu różnej kolorystyki samiec i samica tej przepięknej papugi były dawnom temu uważane za odrębne gatunki. Cechuje je wyraźny i niecodzienny dymorfizm płciowy. Głos samca też wyraźnie różni się od głosu samicy. Samce są ubarwione na zielono z niewielkim dodatkiem czerwonych oraz niebieskich piór pod skrzydłami. Górną część dziobka mają żółto - pomarańczową, dolną natomiast w kolorze czarnym. Samice mają czerwone lub ciemno czerwone głowy i szyje, ciemno czerwone skrzydła oraz czerwone, chabrowe lub fioletowe pióra brzucha - w zależności od podgatunku. Dzioby mają mniejsze od samców i całe w kolorze czarnym. 
 

Female Eclectus roratus vosmaeri – Vosmaer’s Eclectus
Parrot at Antwerp Zoo, Belgium Wikimedia Commons

Lora wielka występuje w 12 podgatunkach na Molukach, Małych Wyspach Sundajskich oraz Tanibar, Aru, Kai I Nowej Gwinei, w Australii. Lory żyją w gęstej dżungli i przebywają też na obszarach górzystych. Zasiedlają też gaje palm kokosowych żywiąc się owocami. Lory wielkie prowadzą samotny tryb życia. W pary łączą się w okresie lęgowym. Lora wielka osiąga dojrzałość płciową w wieku 2 do 5 lat. Gniazda budują wysoko w dziuplach na drzewach. Cechą charakterystyczną lory jest spokój i łatwość w pożyciu. Łatwo dają się oswoić, nawet w starszym wieku.

Lora jest papugą bardzo inteligentną, z dużymi zdolnościami naśladowczymi porównywalnymi do Żako. Wzrosło zainteresowanie tą papugą gdyż dosyć łatwo rozmnaża się w niewoli. Samica znosi 2 jaja, które wysiaduje 26 dni. W tym czasie żywi ją samiec. Po 8 tygodniach młode opuszczają gniazdo. Lory dobrze odchowują swoje młode przez wiele lat. Długość papugi wynosi 35-40 cm. Żywią się kolbami kukurydzy, nasionami słonecznika, owocami w tym głogu, jarzębiny i winogrona. Zjadają marchew, sałatę, kwiaty, liście mniszka, marchew i biszkopty. Lora wypija dużo wody. Lubi spryskiwanie wodą w lecie. Gotowe granulaty karmy dla ptaków można kupić w sklepie zoologicznym.

Aklimatyzacja nowo sprowadzonych ptaków nie jest łatwa. Z pokarm służą gotowane ziarna kukurydzy i ryżu. Nie należy ich trzymać z innymi ptakami. Ptaki te zdążyły się już zadomowić u wielu hodowców. Znacznie korzystniejsze od klatek, które zawsze są za małe dla ptaków, które mogą w nich przebywać jedynie parę godzin są duże, jasne ogrzewane woliery wewnętrzne, gdzie temperatura nigdy nie spada poniżej 15°C. Klatka dla ptaka powinna być takiej wielkości, aby swobodnie mógł machać skrzydłami bez zawadzania o pręty klatki. Więcej na portalu zoologicznym.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz