Będąc w ogrodzie zoologicznym jednym z najbardziej rzucających się w oczy gatunkiem ptaków są właśnie tukany. To, co je odróżnia od innych ptaków to masywny dziób. Coraz więcej ogrodów zoologicznych na całym świecie ma wiele atrakcji dla odwiedzających. Możemy takiego tukana pokarmić z ręki.
Ramphastos tucanus: White-throated Toucan/Red-billed Toucan at the en:Houston Zoo
Można być zaskoczonym, z jaką precyzją tukan sięga po kawałki owoców z naszej dłoni i jak to robi delikatnie tym ogromnym dziobem. Tak naprawdę dziób tukana jest lekki dzięki specjalnej jego konstrukcji wzmocnionej wewnętrznym rusztowaniem w kształcie plastra miodu. Przyroda sama rozwiązuje wiele technicznych i konstrukcyjnych zagadek, co ludzie skrupulatnie wykorzystują w różnych budowach i konstrukcjach. W dziobie tukana znajduje się długi i wąski pędzelkowaty język. To on łapie zawartość dzioba i przesuwa go głębiej do układu pokarmowego.
Dziób pomaga w zrywaniu owoców i polowaniu na małe zwierzęta. Tukan potrafi walić dziobem jak młotem. Tukany można odróżniać po kolorze dzioba. I tak są tęczodziobe o kolorze dzioba niczym tęcza. Tukany południowoamerykańskie tak zwane miękkojady z pięknym dziobem o żółtym kolorze. W tym przypadku omawiany jest tukan czerwonodzioby jego głowa ma niebieskie zabarwienie, które sięga aż do czerwonego dzioba.
Zamieszkuje Amerykę od południowego Meksyku po Paragwaj i północną Argentynę. Długość ciała od 30 do 60 cm. Język ma 150 mm długości. Tukan ma palec zewnętrzny, długi ogon i krótkie zaokrąglone skrzydła. Niekiedy samiec jest większy od samicy. Samica ma nieco mniejszy dziób. Żywią się mieszanym pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Żyją do 10 lat. Inkubacja trwa 19 dni. Młode opuszczają gniazdo po 50 dniach. Co jest ciekawe pokarm podrzucają w górę i łapią go dziobem w locie. Wodę piją z zagłębień kory i liści.
Nie wykuwają dziupli, ale jeśli takie znajdą potrafią je powiększyć. Stosuje się duże budki lęgowe. Należy obserwować zachowanie samca szczególnie w porze karmienia i powstrzymać jego agresywne zachowanie. Jaja wysiadują oboje rodzice. Samica znosi od 2 do 4 jaj. Dziób osiąga rozmiary ostateczne dopiero po kilku miesiącach życia. U tukanów czerwonodziobych poza piersią i jasnym kuprem upierzenie jest błyszcząco czarne. Tukany śpią z zadartym do góry ogonem.
Gatunek ten ma status narażonego na wyginięcie w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Tukanom podajemy dojrzałe owoce i mieszanki stosowane w żywieniu miękkojadów. Dodatkowo podaje się larwy mącznika, szarańczaki oraz małe myszy. Wymagają dużych i mocnych wolier. Trzymane są osobno gdyż mniejsze ptaki mogą paść ich ofiarą. Muszą mieć ciepło. W zimnych pomieszczeniach mają kłopoty z układem oddechowym. Więcej na portalu zoologicznym.
Piotr