czwartek, 7 sierpnia 2014

Bażant

O bażantach przeciętny człowiek ma niewiele wiadomości i ten piękny ozdobny ptak kojarzy się raczej z menu wykwintnej kuchni, gdzie podawano na stół bażanta. Jest to ptak tak samo jak paw z rodziny kurowatych. Wśród bażantów występuje 40 odmian. Niektóre to bażant zwyczajny, bażant szlachetny, bażant łowny, bażant kolchijski, bażant, bażant pospolity, bażant obrożny, bażant właściwy. To z bażanta kolchijskiego, kaukaskiego nazywanego zwyczajnym, mogolskiego i obroźnego wywodzi się dobrze znany bażant łowny w wyniku wielu krzyżówek.
 

Aufnahmeort: Nordrhein-Westfalen (Ostwestfalen Lippe)
 
Bażant nie pochodzi z Europy. To ptak azjatycki zamieszkujący Kaukaz i Zakaukazie oraz pas od Iranu po Mandżurię, Chiny i północną część Półwyspu Indochińskiego. Jako, że to ptak piękny i smaczny pojawił się w całej Europie i w wielu miejscach na świecie w Ameryce, Japonii czy też Nowej Zelandii. Jest to jedyny kurak, który sztucznie odchowywany adaptuje się bez problemów do środowiska naturalnego i różnego klimatu. Bażanty same nie emigrują i za introdukcję odpowiada człowiek, który uważał bażanty za bardzo wartościowe ptaki i zasiedlał je na coraz to kolejnych terenach.

Zaraz po głuszcu bażant jest największym polnym grzebiącym ptakiem Europy. Posiada silne nogi ułatwiające grzebanie w ziemi. Posiada ostrogi i stopy zakończone trzema palcami. Pazury są tępo zakończone. Dziób silny koniec górnej szczęki zachodzi nieco na dolną. Dzięki temu łatwo są chwytane larwy i inne szkodniki. Samce są większe i mają ostro zakończony długi ogon. Kogut ma głowę ciemną i jest jaskrawo upierzony. Wystraszony podrywa się i wydaje głośny dźwięk khok, khok a kura cicho jedynie pogwizduje. Polowania na kurę są zabronione przez cały rok.

Młody bażant ma pazury o długości dochodzącej do 10 mm. Pazury starego bażanta dochodzą do 18 mm. Ostroga u młodego bażanta jest mała i ruchoma w przeciwieństwie do starego, którego ostroga jest długa i nieruchoma z ostrym zakończeniem. Na ostrodze od drugiego roku życia pojawiają się zrogowacenia w formie pierścieni. Jeden pierścień to jeden rok. Bażant nie jest wymagający wybiera raczej lasy mieszane z wodą. Są to rzeki, stawy i mokradła z gęstymi krzakami.

Bażanty są podobnej wielkości jak pospolita kura domowa. Lubi życie stadne i jest towarzyski i ciekawski. Długość ciała wynosi ok. 68-80 cm, kogut 85-95 cm z ogonem. Rozpiętość skrzydeł 68-85 cm. Waga samca wynosi 1,5 kg a samicy 1kg. Wystraszony kogut zwykle po krótkim locie zaszywa się w gęstwinach.

Zimą wybiera siedliska bogatsze w kryjówki i chroniące przed wiatrem. Duże stada bażantów spotykane są w dolinach rzek. Mogą też przebywać blisko zabudowań ludzkich tępiąc szkodniki. Koguty mają parę partnerek i toczą bezkrwawe walki. Gniazdo to zazwyczaj dołek w ziemi wyścielony skąpo puchem i trawą w okolicy gęstych krzewów. Kura znosi jaja oliwkowoszare raz w roku 10-12 sztuk. Jeśli gniazdo zostanie zniszczone zrobi to ponownie nawet trzy razy. W wolierach kura znosi 60 jaj. Jaja wysiaduje samica przez 24-28 dni. Młode odlatują po 12x dniach, ale kura opiekuje się nimi jeszcze przez 2 miesiące. Więcej na portalu zoologicznym e-petshop.

Czarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz