Jest to gatunek bardzo popularny i najczęściej hodowany ze wszystkich lor. Jest często spotykana. W przyrodzie można ją spotkać w Nowej Gwinei, Bali, Salomona, Nowych Hebrydach, Nowej Kaledooni, wschodnia i południowa część Australii oraz na wielu wyspach Indonezji. Istnieje aż 21 podgatunków stąd mnogość obszarów występowania w północnej Australii i na wyspach Buru, Amboina. Papaua i innych.
Wikimedia Commons
Bogato ubarwiony ptak o intensywnych barwach i długim ogonie. Nie tylko jednak z tego powodu jest lubiany przez hodowców i miłośników. Mianowicie w niewoli łatwo wychowuje młode i jest odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pomimo tego ptaki powinny zimować w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza wynosi powyżej zera stopni Celsjusza. Poszczególne podgatunki różnią się kolorystyką barw. Mogą być całe w połyskujących odcieniach zieleni lub z czerwonym mocno zakrzywionym dziobem z niebieską głową z żółtym prążkiem na górnej części szyi i czerwoną piersią w postaci kreskowego wzoru a czasami z niebieskimi wyraźnymi poprzecznymi pręgami.
Brzuch jest niebieski. U samca oczy są koloru jasnoczerwonego a u samicy są jasnopomarańczowe. Rozmiary dł. ciała: 25-32 cm, rozpiętość skrzydeł: 17 cm Waga 133 g. Długość życia 20 lat. Głos naturalny wydają rzadko za to łatwo uczą się słów i melodii, które chętnie powtarzają. Dobrze fruwają i trzeba im na to pozwolić wypuszczając je z klatki w zamkniętym pomieszczeniu. Łatwo dostosowują się do nowego pożywienia jak nasiona słonecznika, kanaru, owsa. Muszą mieć w swojej diecie miód, słodzone mleko z biszkoptami, soki owocowe, owoce, banany, jabłka, winogrona, marchew, mieszankę jajeczną, namoczone lub kiełkujące nasiona.
W naturze często zmieniają miejsce pobytu w poszukiwaniu pokarmu. Kwitnące drzewa lokalizują za pomocą wzroku. Głównym pokarmem papug są: pyłek kwiatowy i nektar, które zbierają za pomocą kępki długich brodawek znajdujących się na czubku języka. Żyją parami lub w małych stadach. Często przesiadują w listowiu drzew lasów deszczowych, eukaliptusach, lasach mangowych. Śpią w stadzie lub szukają w pojedynkę dziupli w drzewach. Lorysy zadawalają się budkami lęgowymi szpaków, ale otwór wejściowy musi mieć średnicę 8 cm. Podłoga budki musi być posypana kilkucentymetrową warstwą piasku i torfu. Budka używana jest też do noclegów i trzeba w niej sprzątać.
Samica składa 2 jajka i wysiaduje przez 25 dni. Młode wyfruwają z gniazda po 7-8 tygodniach. Rodzice dokarmiają je jeszcze 3 tygodnie. Gotowa karma dla papug jest do kupienia w prawie każdym większym sklepie zoologicznym. Pamiętajmy o uzupełnieniu diety świeżymi owocami i zalecanymi dodatkami takimi jak słodzone mleko, miód. Więcej na portalu zoologicznym.
Piotr
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz