Ptasie pióro kojarzy się nam zwykle z jednym rodzajem mianowicie z lotką. Ptaki piór mają znacznie więcej, gdyż na różnych częściach ciała wyrastają różne pióra, które w zależności od pełnionych funkcji mają różny wygląd. Pióro składa się z elastycznej osi, do której przyczepiona jest chorągiewka.
1 – chorągiewka, 2 – stosina, 3 – promienie, 4 – przypiórko, 5 – dudka (Wikipedia)
Chorągiewka dzieli się na wewnętrzną i zewnętrzną. Górna część osi pióra, o przekroju czworokątnym, nosi nazwę stosiny. Od stosiny grubej i mocnej, ale pustej w środku rozchodzą się promienie, od których z kolei odchodzą promyki i haczyki. Haczyki jak rzep zaczepiają się o promyki i powodują, że powierzchnia pióra jest szczelną płaszczyzną stawiającą duży opór powietrzu. Dolna część o przekroju owalnym znajduje się poniżej chorągiewki i nazywana jest dudką.
Funkcje piór są różne lotki pierwszego rzędu utrzymują ptaka w powietrzu i są umieszczone w tylnej krawędzi skrzydeł. Zwykle jest ich jedenaście. Sześć wyrasta z śródręcza a pięć z członków palcowych na szczycie skrzydła. Lotki przedramienne drugiego rzędu mogą mieć różną ilość w zależności od długości skrzydeł. Lotki wyrastają w okolicy kości łokciowej. Bliżej ciała ze skóry w okolicy kości ramiennej, wyrastają małe lotki trzeciego rzędu, zwane barkówkami. Skóra skrzydeł pokryta jest piórami nazywanymi pokrywami skrzydłowymi, które poprawiają aerodynamikę ciała. Najważniejsze lotki to lotki dłoniowe.
Podczas unoszenia skrzydeł powietrze bez większego oporu przechodzi pomiędzy lotkami. AW ruchu przeciwnym haczyki trzymają mocno a pióra stawiają opór. Pióra to też świetna izolacja termiczna. Temperatura ptaka waha się pomiędzy 41 a 43,5 oC. Małe ptaki mają temperaturę większą. Skrzydełko nazywane ptasim kciukiem zabezpiecza przed zawirowaniami powietrza na szczycie skrzydeł. Oczywiście ptaki muszą nauczyć się latać i obserwują bacznie rodziców. Zanim opuszcza gniazdo uczą się jak poprawiać lotki, aby pióro było gładkie z dobrze zaczepionymi haczykami. Są też pierwsze próby i treningi skrzydeł.
Z upływem czasu upierzenie ulega zniszczeniu i musi być wymienione na nowe taki okres nazywa się pierzeniem. Pióra są ukrwione czasowo w okresie ich wzrostu a potem stają się martwe. Jest to okres, kiedy ptak szczególnie potrzebuje urozmaiconego żywienia wzbogaconego o dodatki, które są do kupienia w sklepie zoologicznym. Zła dieta powoduje odbarwianie się piór i utratę wyrazistości koloru na przykład u papug.
Pióra mają swoje nazwy dla przykładu puchowe przykrywają ciało i promyki nie łączą się ze sobą. Sterówki to pióra wyrastające na ogonie. Już nazwa określa ich zastosowanie. Mięśnie skrzydeł umieszczone są w środku ciężkości ptaka. Bez sterówek ptak nie poleci. Niemożliwe jest wzbicie się w górę, lądowanie i lot. Sterówki muszą być w dobrym stanie, gdyż pełnią bardzo ważną funkcję. Ptak bez sterówek to gorzej niż samolot bez tylnego skrzydła. Dzięki manewrom skrzydeł i sterówek ptaki są bardzo zwrotne i potrafią wylądować jak helikopter i tak samo zastartować. Ptaki zawsze fascynowały ludzi i żadna współczesna latająca maszyna nie jest w stanie z taką gracją i zwinnością latać i szybować jak ptaki. portal o zoologii
Piotr
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz