środa, 10 września 2014

Układ pokarmowy ptaków

Jeżeli zamierzamy trzymać ptaki w domu lub wolierze ogrodowej warto coś wiedzieć na temat ich budowy i funkcjonowania narządów wewnętrznych. Na zdrowie naszego pupila ma wpływ wiele czynników. Na wady wrodzone i genetyczne już po zakupie ptaka nie mamy wpływu. Bardzo ważne jest natomiast, w jakich warunkach będziemy trzymać naszą papugę, która powinna dożyć sędziwego wieku. Oprócz dobrych warunków i odpowiedniego pokarmu musimy ptaka obserwować i czuwać nad jego zdrowiem.


Green Violet-ear -- Finca Lerida, Boquete, Panama. Wikimedia Commons

Na szczęście schemat budowy ptaków jest jednakowy. Na jednym z blogów opisywałem układ oddechowy, który jest u ptaków dość nietypowy. Warto coś wiedzieć też na temat układu pokarmowego. Nasiona dla ptaków są przed spożyciem wyłuskiwane. Łuska zabezpieczająca nasiona jest trudna do strawienia. Rośliny wypracowały różne formy rozsiewania nasion. Takie zabezpieczone nasiona łuską potrafią przejść przez układ pokarmowy zwierzęcia i opuścić organizm z odchodami w nienaruszonym stanie. Dzięki czemu przy nadążającej się okazji kontaktu z ziemią zyskują możliwość zakiełkowania.

Większe kawałki pokarmu są rozdrabniane przez ptaki dziobem i połykane. Wśród ptaków jedzących ziarno ciekawostkę stanowią gołębie, które nie wyłuskują i nie rozdrabniają ziarna. Jedzą je, aby szybciej przypominając wręcz odkurzacz sprzątający wszystko. Pokarm wędruje przez gardziel do przełyku i trafia do wole. Wole, to taki magazyn z błony śluzowej, z którego można pobierać pokarm. 

Teraz wiemy, dlaczego gołębie są w stanie tyle zjeść. Wszystko, co sprzątną trafia do magazynu na później, kiedy zgłodnieją. U gołębi i niektórych innych ptaków wola zmienia się w czasie wysiadywania jaj dzięki hormonowi prolaktynie. Błona śluzowa zaczyna produkować białą papkę zwaną ptasim mleczkiem bogatym w białko i tłuszcze. Jest to pokarm dla wyklutych pisklaków. U niektórych gatunków ptaków proces trawienia może zaczynać się już w wole. Z wole pokarm trafia do żołądka gruczołowego, gdzie mieszany jest ze śluzem w jego skład wchodzi kwas solny, pepsyna, enzymem rozkładającym białka na aminokwasy i białka proste. 

Potem pokarm przesuwany jest do dolnej części żołądka mięśniowego W zależności od rodzaju spożywanego pokarmu żołądek ma mocniejsze lub słabsze ścianki. Ptaki żywiące się ziarnem połykają drobne kamyczki, które pomagają w jego rozdrabnianiu. Jelita ptaków są uproszczone w porównaniu z ssakami. Ważnym narządem w procesie trawienia jest trzustka, gdyż jej enzymy biorą udział w chemicznym dzieleniu substancji odżywczych na składniki przyswajali do wchłonięcia przez organizm ptaka.

Pokarm z żołądka trafia do jelita ślepego. Tutaj bakterie rozkładają celulozę na cukry proste, które są wchłaniane przez organizm. Jelito proste kończy się kloaką. Do niej wpadają ujścia układu rozrodczego i wydalniczego. Nerki ptaków znajdują się po obu stronach kręgosłupa. Skład moczu to kwas moczowy. Ptaki nie mają pęcherza moczowego. Wyjątek stanowi struś. Mocz stale spływa moczowodami do kloaki. 

Po krystalizacji Jest białym składnikiem ptasich odchodów, co jest zmorą pomników i zabytków. Po kształcie dziobka możemy wnioskować, czym żywi się ptak. I tak cienie i długie mogą posłużyć do picia nektaru. Krótkie i silne do wyłuskiwania nasion z ziarna. Dzioby potężna jak papug do rozłupywania najtwardszych nasion. Dzioby ptaków drapieżnych są silne i zakrzywione do lepszego rozszarpywania mięsa. Więcej na portalu zoologicznym.

Piotr

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz