Zanim poznamy różne gatunki ozdobnych ptaków domowych warto coś więcej dowiedzieć się o ptakach. Nasi fruwający przyjaciele pomimo swoich małych rozmiarów są niezwykle inteligentni i łatwo potrafią się z nami zaprzyjaźnić. Pewne kłopoty możemy mieć z właściwą opieką, gdyż ptaki są odmienne od nas i łatwiej jest nam zajmować się psem i kotem niż papugą. Człowiek potrafi rozmawiać z wieloma zwierzętami, ale do tego potrzebna jest wiedza. Świadome obcowanie z naturą daje wiele satysfakcji. Ptaki były długo przed nami i przetrwały.
Warto je poznać. Ptaki mają jeden z najbardziej skomplikowanych układów oddechowych ze wszystkich zwierząt. Pozbawione są opłucnej Opłucna nazywana jest surowiczą błoną, w której zamknięte są płuca. Jest cienką błyszczącą stale zwilżaną błoną, która ułatwia ruch płuc w czasie oddechu. Podczas wdechu 75% świeżego powietrza omija płuca i kieruje się bezpośrednio do tylnych worków powietrznych są one połączone z płucami i rozmieszczone wewnątrz tułowia ptaka, a nawet wchodzące do wnętrza niektórych kości. Zmniejszają ciężar ciała zwierzęcia i ułatwiają oddychanie w locie. Mają również znaczenie w regulacji temperatury cała.
Podczas wdechu ptaka, powietrze przechodzi przez nozdrza, gdzie jest ogrzewane, nawilżane i filtrowane. Potem przez tchawicę dostaje się do aparatu głosowego w dolnej części krtani, zwanego syrinx, gdzie tchawica rozgałęzia się na parzyste oskrzela, które doprowadzają powietrze do rurkowatych płuc. Niezależnie od tego oskrzela łączą się z workami powietrznymi. Poruszając skrzydłami podczas lotu ptak oddycha dwa razy gdyż tlen zawarty w powietrzu dwukrotnie styka się w płucach z krwią. Po raz pierwszy następuje to w czasie wdechu, który odbywa się w chwili podnoszenia skrzydeł w górę, a po raz drugi w czasie wydechu spowodowanego ruchem skrzydeł w dół.
Serce ptaków jest czterodziałowe i do krążenia ogólnego wychodzi z niego prawy łuk aorty w przeciwieństwie do ssaków, które mają lewy łuk aorty. Zmysł wzroku jest u większości gatunków ptaków zwykle dobrze rozwinięty i dominuje wśród innych narządów zmysłów. Oczy ptaków są umieszczone po obu stronach głowy, a pole widzenia wynosi ok. 300°. Wiele ptaków ma wzory na upierzeniu w ultrafiolecie, które są niewidoczne dla ludzkiego oka; niektóre ptaki, podobne do siebie, więc postrzegane przez człowieka, jako tej samej płci, w rzeczywistości różnią się obecnością ultrafioletowych łat na piórach.
Powieki ptaków nie są używane do mrugania. Ich oczy są nawilżane za pomocą migotki trzeciej powieki, która porusza się poziomo. Większość ptaków nie może poruszać oczami, chociaż są wyjątki, np. kormoran czarny Dodatkową specyfiką ptaków jest liczba włókien w nerwie wzrokowym. Podczas gdy u człowieka wynosi przeciętnie 1,2 mln, a u królika 394 tys., to u gołębia aż 2379 tys. Oznacza to, że ptasia siatkówka przekazuje dwa razy więcej informacji wzrokowej nerwem niż ludzka.
Uszy ptaków nie posiadają małżowin usznych. Upierzenie jest regularnie zrzucane. Pióra wymagają opieki, więc ptaki codziennie czyszczą albo pielęgnują je, poświęcając na te czynności 9% ich dziennego czasu. Używają dziobka do zmiatania drobin i do nakładania woskowej wydzieliny. Większość ptaków potrafi latać, co odróżnia je od prawie wszystkich innych kręgowców. Trzepotanie w miejscu jest możliwe tylko u małych ptaków. U ptaków większych bezwładność ciężkiego skrzydła spowodowałaby zbyt wielkie straty energii. Lotki są niesymetryczne i tkwią w skrzydle niezupełnie nieruchomo. Wskutek tego, gdy skrzydła opadają, pióra tworzą powierzchnię zwartą, nieprzepuszczającą powietrza. Natomiast podczas unoszenia skrzydeł lotki obracają się wzdłuż długiej osi Ptaki są zwierzętami dwuśrodowiskowymi, mogą one latać i sprawnie poruszać się po drzewach, latać i pływać, latać i biegać lub też latać i sprawnie wspinać się po skałach.
Ze względu na brak zębów układ trawienny jest przystosowany do trawienia nieprzeżutych kawałków pożywienia w całości połykanych przez ptaki. Wiele gatunków ptaków migruje, aby wykorzystać optymalnie podaż pokarmu, jak i dogodne warunki rozrodcze. Ptaki orientujące się za pomocą słońca, rekompensują zmiany jego pozycji na niebie wewnętrznym wyczuciem czasu. Natomiast w nocnej orientacji ptaki kierują się położeniem gwiazd wokół Gwiazdy Polarnej, Podczas gdy część ptaków zasadniczo prowadzi terytorialny tryb życia tworząc najwyżej małe rodzinne grupy, wiele gatunków może grupować się w wielkich stadach. Ptaki zapadają w rodzaj aktywnego snu fazy snu przeplatają się z momentami, w których szybko i na krótko otwierają oczy.
Taki sen umożliwia wrażliwość na niebezpieczne sytuacje i szybką ucieczkę w wypadku niebezpieczeństw Wszystkie ptaki składają jaja z błonami płodowymi i z twardymi skorupami, zbudowanymi przeważnie z węglanu wapnia. Okres inkubacyjny waha się od 10 dni u dzięciołów Picinae, kukułkowatych i wróblowych, do nawet 80 dni u albatrosów i kiwi. Zanim zaczniemy opiekować się ptakiem domowym warto poznać więcej szczegółów o ich życiu i środowisku naturalnym. Ptaki mają swoje potrzeby. Trzeba kupić odpowiednia
karmę dla ptaków i stworzyć zdrowe środowisko. Ptaki trzymane w niewoli też potrafią latać. Trzeba im dać taką możliwość zamykając wszystkie okna, aby nam nie uciekł. Jest to dobre ćwiczenie dla zachowania sprawności fizycznej. Szyby muszą być zasłonięte firanką bądź żaluzjami, aby ptak nie próbował wyfrunąć, co skończy się uderzeniem o szybę. Pamiętajmy też o zabawkach dla ptaków. Z gwarkiem czy też z papugą możemy porozmawiać.
Piotr Źródło Wikipedia